Гинтер Бенке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гинтер Бенке (роден на 19 јануари 1963 година во Леверкузен) е пензиониран германски професионален кошаркар. Центарот висок 221 сантиметри бил во тимот кој го освоил Европското првенство во 1993 година.

Бенке почнал да игра кошарка како тинејџер во Пулхем, во близина на Келн. Тој бил регрутиран од тренерот Џо Б. Хол да игра за Универзитетот во Кентаки, но станал носталгичен и никогаш не се појавил да игра за тимот на Кентаки. Бенке бил избран од Кливленд Кавалирс на НБА драфтот, но одлучил да остане во Германија.

Помеѓу 1983 и 1995 година, Бенке имал 146 настапи за германската репрезентација, постигнувајќи 702 поени. Учествувал на две светски првенства и четири европски шампионати, а во 1992 година се натпреварувал на Олимписките игри.

Во 2000 година, Бенке се повлекол од кошарката.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]