Гинтерсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гинтерсдорф
Градски дел во Лојна
Црквата во Гинтерсдорф
Црквата во Гинтерсдорф
Грб на Гинтерсдорф
Гинтерсдорф is located in Германија
Гинтерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Лојна
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 109 м
Население 1.280  (31 декември 2006)
 - Густина 427 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06254
Повик. бр. 03638
Координати 51°21′0″N 12°10′0″E / 51.35000° СГШ; 12.16667° ИГД / 51.35000; 12.16667Координати: 51°21′0″N 12°10′0″E / 51.35000° СГШ; 12.16667° ИГД / 51.35000; 12.16667

Гинтерсдорф — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 31 декември 2009 е дел од градот Лојна.