Гиноид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харука, робот претставен на саемот во 2015 година во Ајчи

Гиноид (од грчки, γυνη - жена) претставува хуманоиден робот дизајниран да изгледа како жена. Терминот не се користи често, бидејќи термнот андроид најчесто ги покрива и двата „пола“ кај роботите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]