Гимиалкон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гимиалкон
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаГимиалкон
Површина
 • Вкупна10 km2 (4 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно180
 • Густина18,0/km2 (500/sq mi)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Гимиалкон е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон.Координати: 40°49′N 4°44′W / 40.817°СГШ 4.733°ЗГД / 40.817; -4.733