Гил Скот-Херон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гил Скот-Херон
Гил Скот-Херон, Бристол, 1986
Животописни податоци
Родено имеГилберт Скот-Херон
Роден(а)1 април 1949
Чикаго, Илиноис, САД
Починал(а)27 мај 2011
Њујорк, САД[1]
ЖанровиСоул,[2] џез поезија,[3] џез, блуз,[4] џез-фанк, прото рап
ЗанимањаПоет, текстописец, писател, музичар
Инструментивокали, Родес пијано
Период на активност1969–2011
ИздавачиRCA, Flying Dutchman, Strata East, Arista, TVT, XL
СоработнициБрајан Џексон, Рон Холовеј, Malik & the O.G's, Jamie xx, Musicians United for Safe Energy, Уметници против апартхед, Blackalicious, Black and Blues

Гилберт Скот-Херон (1 април, 1949 – 27 мај, 2011)[5] — американски соул и џез поет,[2][3] музичар, и писател, познат по своите џез поетски настапи во седумтесетите и осумдесеттите години на XX век. Неговата соработка со музичарот Брајан Џексон вклучувала мешавина од џез, блуз и соул, како и рецитати во врска со социјалните и политичките проблеми во тоа време, пренесени преку разни мелизматички вокални стилови од страна на Скот-Херон. Тој сам себе се опишувал како „блузологист“ (англиски: bluesologist),[4] израз кој тој го дефинирал како „научник којшто се занимава со потеклото на блузот“.[note 1][6] Неговата музика, најпозната во албумите Pieces of a Man и Winter in America во раните седумдесетти, влијаела на движењето Енгендер, а подоцна и на афроамериканските жанрови на музика како што се хип-хопот и нусоулот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gil Scott-Heron, Spoken-Word Musician, Dies at 62“. The New York Times. May 28, 2011. Посетено на January 16, 2012.
  2. 2,0 2,1 Kot, Greg (May 26, 2011). Turn It Up: Gil Scott-Heron, soul poet, dead at 62. Chicago Tribune. Посетено на June 6, 2011.
  3. 3,0 3,1 Preston, Rohan B (September 20, 1994). Scott-heron's Jazz Poetry Rich In Soul – Chicago Tribune. Chicago Tribune. Посетено на June 6, 2011.
  4. 4,0 4,1 Ben Sisario, "Gil Scott-Heron, Voice of Black Protest Culture, Dies at 62" The New York Times (May 28, 2011). Retrieved May 29, 2011
  5. Gil Scott-Heron, Poet And Musician, Has Died Daoud Tyler-Ameen, NPR.org
  6. Gil Scott-Heron in a live performance in 1982 with the Amnesia Express at the Black Wax Club, Washington, D.C. Black Wax (DVD) Directed by Robert Mugge.
  1. Onstage at the Black Wax Club in Washington, D.C. in 1982, Scott-Heron cited Harlem Renaissance writers Langston Hughes, Sterling Brown, Jean Toomer, Countee Cullen and Claude McKay as among those who had "taken the blues as a poetry form" in the 1920s and "fine-tuned it" into a "remarkable art form".