Гилберт Вајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гилберт Вајт
Gilbert White.jpg
Овој "портрет" сега генерално се смета за неавтентичен.
Роден18 јули 1720(1720-07-18)
Селборн, Хемпшир
Починал26 јуни 1793(1793-06-26) (воз. 72 г.)
Селборн, Хемпшир
НационалностАнгличанец
Полиња
ОбразованиеОзриел колеџ, Оксфорд
Познат поПриродна историја на Селборн
Влијание од'Физико-теологија' од Џон Реј, Вилјам Дерхем
Авторска кратенка (бот.)Г.Вајт

Гилберт Вајт ФРС (18 јули 1720 - 26 јуни 1793) бил "свештеник-натуралист", пионерски англиски натуралист, орнитолог и ботаничар. Тој останал неженет целиот свој живот. Тој е најпознат по својата природна историја и антиквитети на Селборн.

Извори[уреди | уреди извор]