Гилберт Вајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гилберт Вајт
Gilbert White.jpg
Овој "портрет" сега генерално се смета за неавтентичен.
Роден(а)18 јули 1720(1720-07-18)
Селборн, Хемпшир
Починал(а)26 јуни 1793(1793-06-26) (возр. 72)
Селборн, Хемпшир
НационалностАнгличанец
Полиња
ОбразованиеОзриел колеџ, Оксфорд
Познат поПриродна историја на Селборн
Влијание од'Физико-теологија' од Џон Реј, Вилјам Дерхем
Авторска кратенка (бот.)Г.Вајт

Гилберт Вајт ФРС (18 јули 1720 - 26 јуни 1793) бил "свештеник-природонаучник", пионерски англиски природонаучник, орнитолог и ботаничар. Тој останал неженет целиот свој живот. Тој е најпознат по својата природна историја и антиквитети на Селборн.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Cousin, John William (1910). „Гилберт Вајт“ . A Short Biographical Dictionary of English Literature. London: J. M. Dent & Sons – преку Викиизвор.
  • Mabey, Richard (1986). Gilbert White. A biography of the author of The Natural History of Selborne. Century Hutchinson.
  • Newton, Alfred (1900). „White, Gilbert“ . Во Lee, Sidney (уред.). Речник на национален животопис (англиски). 61. Лондон: Smith, Elder & Co.
  • Worster, D. 1994. Nature's Economy: A History of Ecological Ideas (2nd ed.). Cambridge; New York, NY, USA: Cambridge University Press.