Гибеон (метеорит)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гибеон
Gibeon-meteorite-in-Post-Street-Mall.jpg
Парчиња од Гибеон во Виндхук
Виджелезен
Структурна класификацијафин октаедрит
ГрупаIVA[1]
Состав91,8% Fe; 7,7% Ni; 0,5% Co; 0,04% P; 2,4 мд Ir; 1,97 мд Ga; 0,111 мд Ge
ЗемјаНамибија
ПодрачјеГолем Намакваленд
Местоположба25°20′S 18°00′E / 25.333° S; 18.000° E / -25.333; 18.000Координати: 25°20′S 18°00′E / 25.333° S; 18.000° E / -25.333; 18.000
Забележан падNo
Паднал напраисториско време
Најден на1838[1]
Тежина26.000 кг[1]
Расеано поледа
Widmanstätten pattern kevinzim.jpg
Видманштетенова шара
Commons page на Ризницата

Гибеон — железен метеорит чии фрагменти најпрвин биле пронајдени во 1836 година во југозападна Африка, во близина на градот Гивеон, на источниот брег на реката Голема Риба. Координатите за наоѓање се на 25 ° 30 ЈГШ и 18 ° 00' ИГД. Првпат е опишан од Џејмс Едвард Александар. Имперскиот геолог Пол Рејнџ објави во 1913 година на индивидуални маси, кои биле откриени на самото место на настанот во областа. Опсегот заклучил дека метеоритот можел да падне само по формирањето на овие формации. Датумите на овие слоеви даваат возраст од 13.000 до 30.000 години. Возраста на потеклото на самиот метеорит е дадена како повеќе од четири милијарди години.

31 фрагмент од метеорит може да се види во главниот град Намибија, Виндхук.

Образување[уреди | уреди извор]

По влегувањето во атмосферата, тој пукна во неколку илјади фрагменти кои паднале на површина од околу 370 × 185 км - најголемата позната метеоритска низа на Земјата. Гејонското поле за испуштање, сега е прилично скенирано, со најмалку 26 тони метеори.

Метеоритот доаѓа од астероидниот појас и е класифициран како фина октаедрична група IV А, неговата структура е поликристална и ја прикажува структурата Widmanstätten. Оваа структура е карактеристична ознака за метеорското потекло, бидејќи не постои ништо земно што ја има оваа структура.

Боја и состав[уреди | уреди извор]

Неговата боја е сјајна сребрено-метална . Метеоритот се состои од минерали Камацит и Таенит. Ги содржи следните елементи во масата, почнувајќи од најголемите: железо, никел, кобалт, фосфор, сулфур, јаглерод, хром, бакар, платина, рутений, арсен, осмиум, галиум, иридиум, родиум, злато, германиум, цинк.

Хемиски состав: 91,8% железо; 7,7% никел; 0,5% кобалт; 0,04% фосфор; 1.97 мд галиум; 0.111 мд германиум; 2,4 мд иридиум

Наводи[уреди | уреди извор]