Г’зим Острени

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гзим Острени)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Г’зим Острени
Gёzim Ostreni
ДржаваUCK KLA.png ОВК
Ushtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001
Пратеник во Собранието на Република Македонија (2002-2006)
Лични податоци
Националност Албанец
Партија ДУИ

Г’зим Острени (албански: Gёzim Ostreni; Дебар, 1 ноември 1942) е македонски политичар, главен командант на ОНА (генерал-мајор) и висок офицер на КЗК суспендиран од Агим Чеку поради поврзаноста со ОНА[1]. Тој е десна рака на Али Ахмети[2].

Биографија[уреди | уреди извор]

Острени е роден во Дебар на 1 ноември 1942 година. Има завршено високо образование и живее во Дебар[3]. Тој бил поранешен командант на штабот на ТО во Дебар до 1990 кога отишол во пензија. Во 1998 бил раководител на Штабот за безбедност на паравоената формација во Македонија, формирана заедно со неколку Албанци од Дебар и околијата. Во 1998 заминува за Косово и се приклучува на ОВК во реонот на Дукаѓини и Ѓаковица како инструктори набрзо станува член на највисокото раководство на ОВК и деделен му е чин генерал-мајор. Често престојувал во Пеќ, каде добил куќа во сопственост, блиндирано возило и телохранители. По трансвормирањето на ОВК во КЗК бил назначен за командант на 3 заштитна зона (Дукаѓин). По завршувањето на војната во Косово, заминува во Прешевската Долина и учествува во формирање на формации на ОВПМБ. На 13 мај 2001 е назначен за главен командант на ОНА. На 27 септември 2001 се појавил во Шипковица на прес конференцијата на Али Ахмети за расформирање на ОНА и поттоа на 5 јуни 2002 постанал член на Централното претседателство на партијата на Али Ахмети, Демократска унија за интеграција (ДУИ), каде биле и Азис Положани, Ризван Сулејмани, Хазби Лика, Хисни Шакири, Таута Арифи, Муса Џафери, Назми Бекири и Рафис Халити.

На 3 февруари 2001 во телевизиско интервју изјавувил дека го организирал нападот во селото Вејце, за кое вели дека не постоел масакр. Вејце е во месноста Бреза, тетовско каде на 28 април 2001 во 17.45, беа убиени, а потоа масакрирани осум припадниците на безбедносните сили (масакрот кај Вејце). Ставен е на црната листа на преседателот Џорџ В. Буш од 27 јуни 2001 година како лице непожелно за САД[4]. Потоа е додаден како терорист во листите на ЕУ од 16 јули 2001[5] и листите на Македонија од 27 јули 2001[6]. Бил пратеник во Македонското Собрание во мандат од 2002 до 2006 година[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Phillips, John (2004) (на англиски). Macedonia: warlords and rebels in the Balkans. I.B.Tauris. ISBN 9781860648410. 
  2. Крамарска, Соња. „Приштина, а не Тирана, е хоризонтот за Албанците од Македонија“, Утрински Весник, сабота, 25 декември 2010 (посет. 25 декември 2010 г). (на македонски)
  3. 3,0 3,1 „Пратенички состав на ДУИ“ (македонски). Собрание на Македонија. конс. 2010-12-25. 
  4. „Црна листа на САД“ (англиски). June 27, 2001. конс. 2010-12-25. 
  5. „Европска црна листа“ (македонски). конс. 2010-12-25. 
  6. „македонска црна листа“ (македонски). конс. 2010-12-25. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]