Гец Алсман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гец Алсман на Келнер Рингфест, 2005 година

Гец Алсман (роден на 12 јули 1957 во Минстер ) е германски телевизиски презентер, музичар и пејач.

Животот[уреди | уреди извор]

Алсман студирал германски студии, музика и комуникациски студии на Универзитетот во Минстер од 1977 до 1985 година. Од 1980 до 1988 година тој свирел во бендот Сентиментални фунти и свирел за бендот Götz Alsmann од 1988 година. Тој е познат во Германија како презентер на ТВ-програмата Zimmer frei! заедно со Кристин Вестерман .[1] Алсман е оженет и има еден син.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]