Прејди на содржината

Гецов Леден Гребен

Координати: 74°15′S 125°00′W / 74.250° ЈГШ; 125.000° ЗГД / -74.250; -125.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
ГЛГ во рамките на Антарктик
ГЛГ
Местоположба на гребенот
Гецовиот Леден Гребен

Гецов Леден Гребен (англиски: Getz Ice Shelf) — најголемиот леден гребен на Антарктикот, сместен долж неговиот југозападен брег. Долг е 500 м, а широк од 30 до 100 км. Се граничи со Хобсовиот и Бакутисовиот Брег во Земјата на Мери Берд помеѓу Мекдоналдовите Висови и Мартиновиот Полуостров. Неколку големи острови се делумно или целосно зафатени од гребенот.

Мразот од гребенот се топи во износ од 1,1 до 4,1 м годишно, што го прави најголемиот извор на of топена вода во Јужниот Океан.[1]

Ледениот гребен западно од островот Сајпл е откриен од Антарктичката служба на САД (USAS) во декември 1940 г. Делот источно од островот Сајпл за првпат е разграничен од воздушни снимки направени од американската морнарица во 1946–47 г. Целиот гребен е искартиран од Геолошкиот топографски институт на САД според морнаричките прелетни снимки во 1962–65. г. Наречен е по Џорџ Гец од Чикаго, кој направил заложба за опремување на хидроавионот користен во експедицијата.[2]

Во февруари 2021 г. научниците изјавиле дека четиринаесетте ледници кои го образуваат гребенот се имаат забрзано, и изгубиле 315 гигатон мраз од 1994 г. наваму. Причината за забрзувањето се претставува дека е релативно топлата океанска вода ги топи ледниците од долу.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jacobs, S. (2013). „Getz Ice Shelf melting response to changes in ocean forcing“ (PDF). Journal of Geophysical Research: Oceans. 118 (9): 4152–4168. doi:10.1002/jgrc.20298. eISSN 2169-9291.
  2. „Getz Ice Shelf“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 23 април 2012. (англиски)
  3. Amos, Jonathan (23 февруари 2021). „Climate change: West Antarctica's Getz glaciers flowing faster“. BBC News. Посетено на 23 февруари 2021.

 Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Гецов Леден Гребен“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

74°15′S 125°00′W / 74.250° ЈГШ; 125.000° ЗГД / -74.250; -125.000