Гете институт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гете институт Куала Лумпур. Оттогаш се пресели во една зграда на истиот пат, веднаш до американската амбасада
Гете институт, Прага
Гете Институт Осло
Гете-институт Филипинин во градот Макати, Филипини.
Библиотека на Гете-институт Филипини
Училница "Wien" во ноќта во Центарот за јазичен обука Гете во Шенјанг, Кина

Гете институт (германски: Goethe-Institut) — непрофитна германска културна асоцијација во светот со 159 институти, промовира на изучување на германскиот јазик во странство и поттикнување на меѓународната културна размена и односи. Околу 246.000 луѓе годишно учествуваат во овие германски курсеви.

Гете-институтот го поттикнува знаењето за Германија преку обезбедување на информации за германската култура, општество и политика. Ова вклучува размена на филмови, музика, театар и литература. Гете-културните друштва, простории за читање, испитни и јазични центри играат улога во културните и образовните политики на Германија повеќе од 60 години.[1]

Именуван е по германски поет и државник Јохан Волфганг фон Гете. Гете-институтот е автономен и политички независен.

Партнери на институтот и неговите центри се јавни и приватни културни институции, сојузни држави, локални власти и свет на трговија. Голем дел од вкупниот буџет на Гете-институтот се состои од годишни грантови од Министерството за надворешни работи на Германија и од Германската канцеларија за печат. Односот со Министерството за надворешни работи се регулира со општ договор. Самопроизведените приходи и придонеси од спонзорите, партнери и пријатели го прошируваат обемот на работата на Гете-институтот.

Историја[уреди | уреди извор]

 • 1951: Гете-институтот бил основан како наследник на Германската академија ( Deutsche Akademie / DA ), основана во 1925 година. Нејзината прва задача било да обезбеди понатамошна обука за странски германски наставници во Германија.
 • 1952: Отворен првиот Гете-институт во Атина.
 • 1953: Првите јазични курсеви водени од Гете-институтот започнале во Бад Рајхенхол. Поради зголемената побарувачка, во Мурнау и Кохел биле отворени нови центри за учење, фокусот на селекцијата бил на малите и идилични градови кои покажале поствоена Германија во своите најдобри. Лекциите биле предавани од првиот учебник развиен од Гете-институтот, сега легендарниот "Шулц-Грисбах".
 • 1953-55: Првите странски предавања на она што било германската академија биле преземени од Гете-институтот. Одговорности вклучуваат германска школарина, обука на наставници и обезбедување програма за културни настани кои ќе ги придружуваат курсевите.
 • 1959-60: На иницијатива на шефот на уметничкиот сектор на Министерството за надворешни работи, Дитер Сатлер, Гете институтот постепено ги преземал сите германски културни институти во странство.
 • 1968: под влијание на студентските бунтови кон крајот на 1960-тите, Гете-институтот ја прилагодил својата програма за културни настани со вклучување на социо-политички теми и авангардна уметност.
 • 1970: Постапувајќи во име на Министерството за надворешни работи, Ралф Дарендорф ги развил своите "водечки принципи за надворешна културна политика". Културната работа за дијалог и партнерство била прогласена за трет столб на германската надворешна политика. За време на Вили Брант, концептот на "проширена култура" ја формира основата на активностите на Гете-институтот.
 • 1976: Министерството за надворешни работи и Гете-институтот потпишале генерален договор со кој се регулира статусот на Гете-институтот, отсега независна културна организација.
 • 1980: Изготвен е нов концепт за локацијата на институтите во Германија. Наставни места во малите градови, главно во Баварија, биле заменети со институти во градовите и универзитетските градови.
 • 1989/90: Падот на Берлинскиот ѕид означил пресвртница за Гете-институтот. Нејзините активности во 1990-тите биле центрирани на Источна Европа. Како резултат на тоа беа основани бројни нови институти.
 • 2001: Гете-институтот се спојува со Интер Нацијас.
 • 2004: Гете-институтот го основал првиот западен информативен центар во Пјонгјанг, Северна Кореја (затворен во 2009 година).[2] Гете-институтот Интер Нацијас, исто така, се врати на своето оригинално и официјално име, Гете-институт (ГИ).
 • 2005: Гете-институтот бил почестен со наградата Принцот од Астуриас на Шпанија.
 • 2007: За првпат по повеќе од десет години германскиот парламент ги зголеми средствата на Гете-институтот.
 • 2010: Бруно Бозетто создаде нов филм на Гете-институт наречен "Ва Бене".
 • 2014: Отворен институт Гете-Мјанмар

Организација[уреди | уреди извор]

Седиште на Институтот Гете, Минхен

Гете институтот главно е финансиран од националната влада на Германија и има околу 1.000 вработени и вкупен буџет од околу 366 милиони евра, од кои повеќе од половина се добива од настава по јазик и такса за испитување. Гете-институтот нуди стипендии, вклучувајќи и откажување на школувањето, на студенти од странски земји, кои сакаат да станат наставници по германски јазик. Еден од критериумите за избор на овие стипендии е социјална или финансиска потреба.

Гете-институтот има седиште во Минхен. Нејзиниот претседател е Клаус-Дитер Леман, генералниот секретар Јоханес Еберт; Бизнис директор Рајнер Поллак.

Онлајн[уреди | уреди извор]

Гете-институтот нуди курсеви за е-учење.[3]

Признавање[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, заедно со Француската алијанса, на Социета Данте Алигиери, Британскиот совет, Институтот Сервантес и Instituto Camões, Гете-институтот му било доделена наградата Принцот од Астурија за достигнувања во комуникациите и хуманитарните науки.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Германско-американска програма за партнерство
 • Германски австралиски
 • Hallo aus Berlin
 • Културна дипломатија
 • Јавна дипломатија
 • Британскиот совет
 • Alliance Française

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Goethe-Institut looks back on 60 years of cultural exchange, 29 August 2011, Deutsche Welle, accessed 9 May 2012.
 2. Goethe-Institut to close center in North Korea on censorship claim, 26 November 2009, Deutsche Welle, accessed 9 May 2012.
 3. John George. „Deutsche Sprache - Goethe-Institut“. Goethe.de. Посетено на 2015-05-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]