Прејди на содржината

Гетеборг (архипелаг)

Координати: 57°37′N 11°47′E / 57.617° СГШ; 11.783° ИГД / 57.617; 11.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Архипелагот Гетеборг
Архипелагот Гетеборг
Географија
МестоКаттегат
Координати57°37′N 11°47′E / 57.617° СГШ; 11.783° ИГД / 57.617; 11.783
Управување
Шведска
Панорамски поглед низ архипелагот Гетеборг.

Архипелагот Гетеборг ги опфаќа северните и јужните архипелази.

Јужниот архипелаг е дел од општина Гетеборг сместен е во провинцијата Вестергетланд додека северниот архипелаг е општина Океро, која пак се наоѓа во провинцијата Бохуслан.

Трафикверкет (Шведската транспортна управа) има траекти од Лила Вархолмен до северниот архипелаг. Некои од островите се меѓусебно поврзани со мостови. Траекти од јужниот архипелаг одат од Салтолмен, плус товарен траект од Фискебак.

Северен архипелаг[уреди | уреди извор]

 Главните острови на северниот архипелаг Гетеборг се:

 • Бјорко
 • Фото
 • Грото
 • Хипелн
 • Халсо
 • Хоно
 • Калвсунд
 • Кало-Книпла
 • Роро
 • Океро

Јужен архипелаг[уреди | уреди извор]

Островот Штирсо, во архипелагот Гетеборг, гледано од морето.
Бето, еден од најмалите острови.

Јужниот Гетеборгшки архипелаг, се наоѓа на брегот на Гетеборг, вториот по големина град во Шведска. Има 5.000 постојани и уште 6.000 летни жители. Архипелагот е целосно без автомобили. Превозот се врши со помош на велосипеди, мопеди за испорака, електрични автомобили и траекти.

Во нордиските саги, таа била наречена Елфарскер (речните островчиња), бидејќи реката Јета имала свое устие таму. Се чини дека островите биле познати како локација за холмгангар за време на Викиншката ера.

Саги каде се појавува локацијата:

 • Приказна за стрели-коефициенти[1]
 • Боса сага и Херауд[2]
 • Приказната на Шорштајн за Викингсон[3]

Еден од островите, Брано, е опишан како важна локација за саеми во сагата Лаксдала, а исто така се смета за веројатна локација на Брека и Брондинг на англосаксонските песни Видсит и Беовулф.

 • Копстадсо често се нарекува Косо. Тоа е мал остров со тесни пешачки патеки. Тука не се дозволени ниту мопеди. Името на островот подразбира тргување.
 • Стирсе : во текот на 1830-тите, семејството Оберг основало гостински дом таму. Ова беше почеток на одморалиштето за капење, кое брзо се прошири со почетокот на паробродот во 1867 година.
 • Дунсе е важна заедница за риболов и бродови. Пристаништето е центарот на островот. Опкружен е со риболовни објекти од 20 век.
 • Варго е природен резерват од 1986 година. Разновидниот морски пејзаж нуди разновидност на флора. Тоа е добро место за да се видат жилет, шумски птици, галеби и бајдери .
 • Вранго е најјужниот населен остров со центар на мал град и планинарска рута околу северниот и јужниот дел на островот.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hið íslenzka Biblíufélag (The Icelandic Bible Society): «Örvar-Odds saga» (original text in Old Norse)
 2. Hið íslenzka Biblíufélag: «Bósa saga ok Herrauðs» (Old Norse)
 3. Hið íslenzka Biblíufélag: «Þorsteins saga Víkingssonar» (Old Norse)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]