Прејди на содржината

Геруксалис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Геруксалис
Γέφυρα «Γερούξαλη»
МестоГајдарохор, Нигритско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Местоположба

Геруксалис (грчки: Γέφυρα «Γερούξαλη») — камен мост во Нигритско, Егејска Македонија.[1]

Се наоѓа кај селото Гајдарохор (Ајдонохори). Изграден е од сложена камена ѕидарија. Има еден лак и служи како патен мост.[1]

Во 2005 г. е прогласен за споменик на културата заедно со мостот „Дриста“ како „посебни дела на техничката традиција, складно интегрирани во природниот предел на тој крај“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΝΣΑΚ/Γ/14692/441/7-4-2005 - ΦΕΚ 532/Β/21-4-2005“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-03. Посетено на 20 март 2022.