Прејди на содржината

Гертруд Спринхорн

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гертруд Линеа Спринхорн (29 април 1871 – 21 март 1951 година) била шведска вајарка и керамичарка . Најпозната е по нејзините скулптури Клеопатра и Хелиг данс, од кои првата и го донесе Кралскиот медал од Кралската шведска академија за ликовни уметности .

Животот[уреди | уреди извор]

Герда Спринхорн е родена на 29 април 1871 година во Лиселберга, Шведска . Таа била едно од четирите деца на Карл Лудвиг Спринхорн, сметководител, и неговата сопруга Хилдегард Јулијана Литмарк. Првично како студент на Техничкото училиште во Упсала, студирала на високото уметничко индустриско училиште во Стокхолм од 1890 до 1893 година. Спринхорн последователно била студентка на Кралската шведска академија за ликовни уметности во Стокхолм, каде што ја подучува вајарот Џон Берјесон . Во 1899 година, таа го освоила Медалот Хертиглига од Академијата за нејзината скулптура Peri vid paradisets port . Во 1900 година, Клеопатра и го освоила Кралскиот медал на Академијата. Најпрепознатливата одлика на скулптурата е нејзиниот реалистичен дизајн кој ја прикажува смртта на Клеопатра со змија која чека да ја удри. Прво била изложена во Föreningen Svenska Konstnärinnor, каде била дочекана со признание. Клеопатра често се смета за најпознатото дело на Спринхорн.[1][2][3]

По завршувањето на обуката, Спринхорн отпатувала за Париз на една година. За време на нејзините патувања во Даларна помеѓу 1904 и 1907 година, таа создала неколку етнографски статуетки, вклучувајќи ги Israelsfaster и Gubbe och gumma . Првата прикажува седечка фигура на жена која е облечена за оплакување и читање на нејзината химнистичка книга, додека втората покажува постара двојка облечена во традиционална облека. Во 1906 година, Спринхорн отпатува за Италија . За време на нејзината посета на Капри, таа ги изработила фигурите Flickan med korg på huvudet и Nanina . Додека била во Финска, таа ги дизајнирала скулптурите Finngubbe и Storebror . Критичарите ја идентификуваа традиционалната народна тема да преовладува на нејзините рани фигурини, како и украсни парчиња како што се светилки, столпчиња за мастило и садови.[1][2][3]

Helig dans е едно од значајните дела на Спринхорн. Скулптурата висока половина метар прикажува дама која оди напред со раширени раце облечена во чиста облека што ве влече. Излеана во 1913 година, првично била наменета да се спои со дополнителна фигурина насловена Profan dans, но таа никогаш не била завршена. Наместо тоа, Спринхорн направи мала резба од теракота наречена Danse macabre . Според уметникот, Helig dans било „нешто чисто, силно и мирно“. Во нејзините подоцнежни години, таа експериментирала со рачно изработена уметност и имплементирала јапонска керамика на нејзините дела Flöjtblåsare и Japanska . И двете биле купени од Националниот музеј за ликовни уметности . Делата од Спринхорн се појавија во многу значајни изложби вклучувајќи го Norrköping Изложба и Лунд изложба, и оние организирани од страна на шведски уметници асоцијација и на Гетеборг асоцијација чл. Учествувала и на повеќе меѓународни изложби одржани во Минхен, Хелсинки, Лондон, Виена, Копенхаген, Сан Франциско и Филаделфија . Нејзиното единствено јавно уметничко дело е скулптурата на шведскиот ботаничар Карл Линеј, насловена Linnéstaty, која таа ја видела откриена во 1948 година. Иако моделот бил завршен во 1907 година, по 40 години е подигнат како јавен споменик.[1][2] Спринхорн починала три години подоцна во Стокхолм, на 21 март 1951 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Gertrud Linnéa (Gerda) Sprinchorn at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Milton, Lena. „G (Gerda) L Sprinchorn“. Svenskt biografiskt lexikon (Swedish). Посетено на 11 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 Bergström, Irja (8 March 2018). „Gertrud Linnéa (Gerda) Sprinchorn“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon (Swedish). Посетено на 11 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. 3,0 3,1 „Gerda Sprinchorn“ (Swedish). Nationalmuseum. Посетено на 11 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)