Гертруда Аделборг

Од Википедија — слободната енциклопедија

Гертруда Вирџинија Аделборг (10 септември 1853 година во Карлскруна - 25 јануари 1942) била шведски учител, феминист и водечки член на движењето за правата на жените.[1]

Агда Монтелиус и Гертруда Аделборг му ја презентираат петицијата за изборно право на жената на премиерот Ерик Густаф Бострем во 1899 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gertrud Adelborg“. WordPress. Посетено на December 1, 2018.