Гернроде/Харц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Гернроде/Харц (германски: Gernrode/Harz) — поранешна општинска заедница во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Гернроде. Помеѓу 1 јануари 2011 и 19 февруари 2013 била распуштена откако нејзините членови станале дел од градот Кведлинбург.[1] На крај била конечно распуштена на 1 јануари 2014.

Општинската заедница Гернроде/Харц се состоела од следниве општини:

  1. Бад Зудероде
  2. Гернроде
  3. Ридер

Наводи[уреди | уреди извор]