Германски театар (Хамбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Германски театар
Deutsches Schauspielhaus
Поглед од напред на Deutsches Schauspielhaus
Град
Хамбург
Земја Германија
Сопственик Слободен и ханзеатски град Хамбург
Капацитет 1.192
Отворен 1901
www.schauspielhaus.de


Германскиот театар (герм. Deutsches Schauspielhaus) е театар во квартот Занкт Георг во градот Хамбург, Германија. Со капацитет од 1.192 гледачи, се вбројува меѓу најголемите театри во Германија. Бил основан во 1901 од познатата глумица Франциска Елменрајх.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°33′15.5″N 10°0′31.9″E / 53.554306° N; 10.008861° E / 53.554306; 10.008861