Германска одбојкарска Бундеслига

Од Википедија — слободната енциклопедија

Одбојкарската Бундеслига (германски: Volleyball Bundesliga), е највисокото ниво на машката одбојка во Германија, професионална лига за одбојкарски клубови сместени во оваа земја.

Има лиги за мажи и за жени: германски: Volleyball Bundesliga der Männer, Volleyball-Bundesliga der Frauen

РК Фрајдрихшафен со 14 пати освена лига е најуспешниот тим.

Перформанси на клубовите[уреди | уреди извор]

Тим Првенство Години
РК Фрајдрихшафен 13 1997-98, 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02, 2004-05, 2005-06, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2014- 15
РК Берлин 8 1992-93, 2002-03, 2003-04, 2011-12, 2012-13, 2013-14, 2015-16, 2016-17
Баер Вупертал 2 1993-94, 1996-97
РК Дахау 2 1994-95, 1995-96
РК Моерсер 1 1991-92

Надворешни врски[уреди | уреди извор]