Германија на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германија на Олимписките игри

Знаме на Германија
МОК-код  GER
НОК Германски олимписки комитет
официјално мрежно место (германски)
На ОИ Летње олимпијске игре 2016. во
Натпреварувачи 422 во 27 спортови
Знаменосец Тимо Бол
Медали
Ранг: 5
Злат.
17
Сребр.
10
Бронз.
15
Вкуп.
42
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 19682 • 19722 • 19762 • 1980 • 19842 • 19882 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади

1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 19682 • 19722 • 19762 • 19802 • 19842 • 19882 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

1Како Обединет германски тим (ОГТ)
2Како Сојузна Република Германија (СРГ)

Други поврзани настапи
Источна Германија (1968–1988)
Сар (1952)

Германија учествуваше на Летните олимписки игри 2016 одржани во Рио де Жанеиро, Бразил, од 5 до 21 август 2016 година. Олимпискиот комитет на Германија испрати 422 квалификувани атлетичари на дваесет и седум спортови. Осумдесет и два медалa беа освоени, седумнаесет златни медали. Повеќето медали беа освоени во кајак и кану, точно седум.

Освојувачи на медалите[уреди | уреди извор]

Злато[уреди | уреди извор]

 • Михаел Јунг - коњички спорт
 • Филип Венде, Лаурик Шоф, Карл Шулце, Ханс Груне - Веслање, четверец
 • Анекатрин Тиле, Карина Бер, Џулија Лир, Лиза Шмидла - веслање, четверец
 • Барбара Енџер - Пукање, 50 м. МК пушка
 • Анри Џунгенел - Пукање, 50 м мк пушка лежечки став
 • Кристина Бринг-Шпрехе, Зенке Ретенбергер, Дороте Шнајдер, Изабел Верт - Коњички спорт, тимска дресура
 • Кристоф Хартинг - атлетика, фрлање на дискови
 • Кристијан Рајц - Стрелаштво, 25 м
 • Себастијан Бредел - кајак и кану, К-1 1000 м
 • Фабијан Хамбух - Гимнастика, вратило
 • Кристина Фогел - Велосипедизам, спринт
 • Лаура Лудвиг, Кира Валкенхорст - одбојка на плажа, женски турнир
 • Макс Рендшмит, Маркус Грос - кајак и кану, К-2 1000 м
 • Алмут Шулт, Јозефин Хенинг, Саскија Бартушак, Леони Мајер, Анике Кран, Симона Лаудер, Мелани Берингер, Лена Геслинг, Александра Поп, Џенифер Марозан, Ања Митаг, Табеа Кем, Сара Дебриќ, Бабет Петар, Менди Исларок, Мелани Лојполц, Изабел Кершовски, Лаура Бенкарт, Хут - фудбал, женска репрезентација
 • Себастијан Брендел, Јан Фандреј - кајак и кану, Ц-2 1000 м
 • Макс Маншмитт, Том Либер, Макс Хоф, Маркус Грос - Кајак и кану, К-4 1000 м
 • Томас Релер - Атлетика, фрлање копје

Сребро[уреди | уреди извор]

 • Сандра Ауфарт, Михаел Јунг, Ингрид Климке, Јулија Краевски - Коњички спорт, екипно
 • Моника Карш - Пукање, 25 м мк пиштол
 • Лиза Унрух - Стрелаштво, поединечно
 • Феликс Драгота, Малте Јакшиќ, Ерик Јоханесен, Андреас Куфнер, Максимилијан Мунски, Ханес Оцик, Максимилиан Рейнелет, Ричард Шмит, Мартин Заер - Веслање, осмоерец
 • Анџелик Кербер - тенис, поединечно
 • Изабел Верт - коњички спорт, дресура
 • Франциска Вебер, Тина Дијс - кајак и кану, К-2 500 м
 • Хан Вон, Патриса Соља, Шан Сијана - Пинг-понг, екипно
 • Сабрина Херинг, Франсиска Вебер, Стефан Кригерштајн, Тина Дијс - кајак и кану, К-4 500 метри
 • Тимо Хорн, Џереми Тољан, Лукас Клостерман, Матијас Гинтер, Никлас Зуле, Свен Бендер, Макс Мајер, Ларс Бендер, Деви Зелке, Леон Горецка, Џулијан Брант, Јанко Хат, Филип Макс, Роберт Бауер, Макс Кристијан, Гриша Премел, Серж Гнабри, Нилс Петерсен - Фудбал, машка репрезентација

Бронза[уреди | уреди извор]

 • Лаура Варгас Кох - Џудо, до 70 кг
 • Кристина Фогел, Миријам Велте - Велосипедизам, спринт тим
 • Даниел Јасински - Атлетика, фрлање на дискови
 • Софи Шејдер - Гимнастика, двовисински разбој
 • Кристина Беринг-Шпрехе - коњички спорт, дресура
 • Денис Кудла - борење, грчко-римски стил до 85 кг
 • Патрик Хауздинг - Скокови во вода, даска 3 м
 • Кристијан Алман, Мередит Микаелс-Бербаум, Даниел Дојсер, Лудгер Барбаум - Коњички спорт, прескокнување препреки
 • Димитриј Овчаров, Тимо Бол, Бастиан Штегер - пинг-понг, екипно
 • Линус Бут, Мориц Фурште, Флоријан Фукс, Мац Грамбуш, Том Грамбуш, Мартин Хенер, Тобиас Хауке, Тим Херкбрух, Николас Јакоби, Матиас Милер, Тимур Оруц, Кристофер Рур, Мориц Тромперц, Никлас Велен, Кристофер Весли, Мартин Цвиклер - Хокеј на трева, машка репрезентација
 • Ерик Хаил, Томас Плесел - Едрење, 49е
 • Лиза Хан, Франциска Хауке, Хана Кругер, Нике Лоренц, Мари Маверс, Јулија Милер, Јане Милер-Виланд, Пиа-Софи Олдхафер, Селин Оруц, Катарина Оте, Сесил Пипер, Кристина Рејнолдс, Ане Шредер, Лиза-Мари Шуце, Шарлот Штапенхорст, Јана Тешке - Хокеј на трева, женска репрезентација
 • Артјом Арутјуан - бокс, велтер категорија
 • Роналд Рау - кајак и кану, К-1 200 м
 • Кристијан Диссингер, Пол Друкс, Уве Генсхајмер, Патрик Грецки, Кај Хефнер, Силвио Хајневетер, Јулиус Кун, Фин Лемке, Хендрик Пекелер, Тобиас Рајхман, Мартин Штробел, Штефен Вајнхолд, Фабијан Виде, Патрик Винцек, Андреас Волф - машка ракометна репрезентација

Учесници во спортот[уреди | уреди извор]

Спорт Мажи Жените Вкупно
Атлетика 37 48 85
Багминтон 3 4 7
Велосипедизам 15 14 29
Бокс 6 0 6
Веслање 25 10 35
Гимнастика 5 12 17
Голф 2 2 4
Подигнување тежина 4 1 5
Едрење 7 5 12
Кајак и кану 12 9 21
Коњички спорт 7 5 12
Мечување 3 1 4
Модерен петобој 2 2 4
Пливање 17 12 29
Одбојка на плажа 2 4 6
Борење 3 4 7
Ракомет 14 0 14
Скокови во вода 4 4 8
Пинг-понк 3 3 6
Стрелаштво 1 1 2
Пукање 9 6 15
Теквондо 2 1 3
Тенис 3 5 8
Триатлон 0 2 2
Фудбал 18 19 37
Хокеј на трева 16 16 32
Џудо 7 6 13
27 спортови 227 196 423

Надворешни врски[уреди | уреди извор]