Германија на Зимските олимпијски игри 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Германија на Олимписките игри

Знаме на Германија
МОК-код  GER
НОК Германски олимписки комитет
официјално мрежно место (германски)
На ОИ Зимски олимпијски игри 2018 во
Натпреварувачи 153 во 14 спортови
Знаменосец Ерик Френцел (нордијска комбинација)
Медали
Ранг: 2
Злат.
14
Сребр.
10
Бронз.
7
Вкуп.
31
Олимписка историја (summary)
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 19682 • 19722 • 19762 • 1980 • 19842 • 19882 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади

1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 19561 • 19601 • 19641 • 19682 • 19722 • 19762 • 19802 • 19842 • 19882 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

1Како Обединет германски тим (ОГТ)
2Како Сојузна Република Германија (СРГ)

Други поврзани настапи
Источна Германија (1968–1988)
Сар (1952)
Olympic flag.svg

Германија учествувала на Зимските олимписки игри 2018 година во Пјонгјанг, Јужна Кореја, од 9 до 25 февруари 2018 година. Олимпискиот комитет на Германија испрати 153 квалификувани спортисти на четиринаесет спортови.

Победниците на медалите[уреди | уреди извор]

врска= Злато[уреди | уреди извор]

 • Лаура Далмаер - Биатлон, спринт
 • Андреас Велинџер - ски скокови, мал скокач
 • Арнд Пајфер - Биатлон, спринт
 • Лаура Далмаер - Биатлон, потера
 • Натали Гајсенбергер - Санкање, поединечно
 • Ерик Френсел - Нордиска комбинација, мал скокач / 10 км
 • Тобиас Вендл, Тобиас Арлт - Тутун, двојки
 • Аљона Савченко, Бруно Масо - Уметничко лизгање, спортски парови
 • Натали Гаузенбергер, Јоханес Лудвиг, Тобиас Вендл, Тобиас Арлт - Санки, реле
 • Франческо Фридрих, Торстен Маргис - Боб, двосед
 • Јоханес Ридчек - нордиска комбинација, голем скокач / 10 км
 • Марија Џаманка, Лиза Буквиќ - Боб, двосед
 • Винсенк Гајгер, Фабијан Ризел, Ерик Френсел, Јоханес Риџек - нордиска комбинација, тим
 • Франческо Фридрих, Канди Бауер, Мартин Гроткоп, Торстен Маргис - Боб, четворосед
 • Катарина Алтхаус - Ски скокови, малку скокање
 • Дијана Етбергер - Санање, поединечно
 • Жаклин Лелинг - Санкање, поединечно
 • Андреас Велинџер - Ски скокови, голем скок
 • Симон Шемп - Биатлон, масовно стартување
 • Карл Гајгер, Штефан Лајхе, Ричард Фрајтаг, Андреас Велинџер - Ски скокови, голем тим за лизгање
 • Фабијан Ризел - Нордиска комбинација, голем скокач / 10 км
 • Селина Јорг - Сноубординг, паралелно со велеслалот
 • Нико Валтер, Кевин Куске, Александар Редигер, Ерик Франке - Боб, четворосед
 • Германска репрезентација во хокеј на мраз

врска= Бронза[уреди | уреди извор]

 • Јоханес Лудвиг - Санкање поединечно
 • Бенедикт Дол - Биатлон, потера
 • Тони Егерт, Саша Бенекон - Сонувајќи, двојки
 • Лаура Далмаер - Биатлон, поединечно
 • Ерик Френсел - нордиска комбинација, голем скокач / 10 км
 • Ерик Лезер, Бенедикт Дол, Арнд Пајфер, Симон Шемп - Биатлон, штафета
 • Рамона Тереза Хофмаистер - Сноубординг, паралелен велеслал

Учесници во спортот[уреди | уреди извор]

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 6 6 12
Биатлон 6 6 12
Боб 14 8 22
Брзо лизгање 4 5 9
Брзо лизгање на кратки патеки 0 2 2
Нордиска комбинација 5 0 5
Санкање 7 3 10
Скелетон 3 3 6
Скијачки скокови 5 4 9
Скијачко трчање 5 7 12
Слободно скијање 3 6 9
Сноубординг 7 5 12
Уметничко лизгање 4 4 8
Хокеј на мраз 25 0 25
14 спортови 94 59 153

Надворешни врски[уреди | уреди извор]