Прејди на содржината

Германија на Евровизија 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Избор на песна за Евровизија 2012
ЗемјаGermany
National selection
Selection processUnser Star für Baku
100% Televoting
ДатаHeats:
12 January 2012
19 January 2012
26 January 2012
2 February 2012
6 February 2012
Quarter-final:
9 February 2012
Semi-final:
13 February 2012
Final:
16 February 2012
ПобедникRoman Lob
ПеснаStanding Still
Finals performance
Резултати од финале8th, 110 points

Германија учествуваше на натпреварот за песна на Евровизија 2012 и го избра својот влез во серија натпревари и национална финална Узер Стар за Баку, која беше организирана заеднички од јавните радиодифузери АРД и НДР и приватниот телевизиски канал ПроСиебен.[1] Роман Лов ја претставуваше Германија со песната " Стинг Матл ", која освои 8 во финалето, постигнувајќи 110 бода.[2][3]

Унсер Стар за Баку[уреди | уреди извор]

Една недела по натпреварот за песна на Евровизија 2011 во Диселдорф, АРД го потврди своето учество во Евровизија 2012 во Баку.[4] На 15 јуни, АРД официјално го претстави националниот избор.[5] Методот беше ист како и во 2010 година.

Промени[уреди | уреди извор]

На 23 мај, трикратен Евровизиски продуцент и домаќин на Евровизија 2011, Стефан Рааб, официјално ја објави својата оставка од неговите улоги во изборот на германската Евровизија како претседател, продуцент, ментор и претседател на жирито, но неговата поддршка за германскиот уметник за Евровизија сè уште остана.[6] Тој беше заменет од Томас Дур, попознат како Томас Д, пејач на германскиот хип-хоп бенд Die Fantastischen Vier. На 25 ноември 2011 година, АРД објави неколку промени во националната селекција. Сандра Риш и Стивен Гатјен ги заменија Матијас Опенховел и Сабине Хајнрих како домаќини. Финалето на "Унсер Стар за Баку" се одржа на 16 февруари 2012 година.

Покрај тоа, наместо да има судии за гости на секоја емисија, Томас Д. беше придружуван од уште две постојани судии, Алина Сиглелер, пејач на групата Фрида Голд и Стефан Рааб, и покрај неговата оставка од понатамошната вмешаност во Евровизискиот натпревар. Беше воведен единствен систем за гласање. Јавноста веќе можеше да гласа за кандидатите додека беа презентирани - меѓувреме резултатите беа презентирани на екранот до гледачот и во студиото на кандидатите, судиите и домаќините за време на претставата. Пејачот, кој тогаш имал најмал број гласови, прво го извел и затоа имал најдолго време да ги убеди со својот талент.[7]

Резултат резиме[уреди | уреди извор]

Копче за боја
       – Натпреварувачот добил најмал број јавни гласови и бил отстранет
       – Натпреварувачот доби најмногу гласови од јавноста

Појавувања[уреди | уреди извор]

Појавување 1 (12 јануари 2012)[уреди | уреди извор]

[8]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Телевизија Резултат
1 Katja Petri " Омажи се " ( Бруно Марс ) 14,7% 5th
2 Jan Verweij " Поблиску до работ " ( триесет секунди до Марс ) 1.0% 10th
3 Леони Бургер " Посилни од мене " ( Ејми Вајнхаус ) 14,7% 4th
4 Yasmin Gueroui " Не е фер " ( Лили Ален ) 2.4% 8th
5 Каи Нотинг " Повеќе " ( Usher ) 14,5% 6th
6 Шели Филипс " Валери " ( Зутоните ) 15,5% 1st
7 Салих Özcan " Сенорита " ( Џастин Тимберлејк ) 1,7% 9th
8 Селин Хубер " Прекрасна катастрофа " ( Кели Кларксон ) 14,7% 3rd
9 Jil Rock " Се движи како Џегер " ( Maroon 5 ) 5,9% 7th
10 Roman Lob " По вечерва " ( Џастин Нозука ) 14,9% 2nd

Појавување 2 (19 јануари 2012)[уреди | уреди извор]

[9]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Телевизија Резултат
1 Ендрју Фишер " Солзи на небото " ( Ерик Клептон ) 9,4% 7-ми
2 Поли Зейлер " Гранада " ( Бруно Марс ) 3.4% 10-ти
3 Себастијан Деј " Оваа љубов " ( Марун 5 ) 12,7% 3rd
4 Јорг Милер-Лорсен " Можеби утре " ( Stereophonics ) 4,0% 9-ти
5 Ornella de Santis "Бавно движење" ( Карина Пасијан ) 12,3% 5-ти
6 Рејчел Шарнберг "Моето бебе ме остави" ( Rox ) 13,3% 1
7 Тина Сандер " Геронимо " ( Аура Дион ) 7.1% 8-ми
8 Умут Анил " Директно " ( Паула Абдул ) 12,5% 4-ти
9 Јана Герке " Ценовна ознака " ( Џеси Ј ) 13,0% 2-ри
10 Vera Reissmüller "Повторно ме прободе" ( Лејди Гага ) 12,3% 6-ти

Појавување 3 (26 јануари 2012)[уреди | уреди извор]

[10]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Телевизија Резултат
1 Рејчел Шарнберг " Како ѕвезда " ( Корин Бејли Реј ) 9,4% 10-ти
2 Леони Бургер "Јас ја сакам твојата насмевка" ( Чарли Винстон ) 9,6% 9-ти
3 Себастијан Деј "Амнезија" (сопствен состав) 9,9% 5-ти
4 Katja Petri " Лего куќа " ( Ед Шеран ) 9,6% 8-ми
5 Умут Анил "Weitergehen" ( Тим Бендзко ) 9,8% 7-ми
6 Селин Хубер " Како дојдовте да не ме викате " ( Алиша Кис ) 10,3% 2-ри
7 Ornella de Santis " Јас те сакам " ( The Jackson Five ) 10,1% 3rd
8 Шели Филипс " Заборавете " ( Cee Lo ) 9,8% 6-ти
9 Јана Герке " Роксан " ( Полицијата ) 10,1% 4-ти
10 Roman Lob " Лесно " ( Комодорите ) 11,4% 1

Појавување 4 (2 февруари 2012)[уреди | уреди извор]

[11][12]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Себастијан Деј "Еј, Еј, Еј" (сопствен состав) 8-ми
2 Katja Petri " Звукот " 59 " ( The Gaslight химна ) 6-ти
3 Селин Хубер " Право да биде погрешно " ( Џос Стоун ) 5-ти
4 Умут Анил " Некој како тебе " ( Адел ) 7-ми
5 Шели Филипс " Водопади " ( TLC ) 4-ти
6 Ornella de Santis " Пробај " ( Нели Фуртадо ) 3rd
7 Јана Герке " Титаниум " ( David Guetta feat. Сија ) 2-ри
8 Roman Lob " Капки од Јупитер (Кажи ми) " ( Воз ) 1

Појавување 5 (6 февруари 2012)[уреди | уреди извор]

[13][14]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Резултат
1 Katja Petri "Одредени Некој" (сопствен состав) 4-ти
2 Ornella de Santis " Ти си Сонцето од мојот живот " ( Стиви Вондер ) 5-ти
3 Селин Хубер " Руски рулет " ( Ријана ) 6-ти
4 Шели Филипс " Се обидувам " ( Мејси Греј ) 2-ри
5 Јана Герке " Најдовме љубов " (Ријана) 3rd
6 Roman Lob " Драјв " ( Инкубус ) 1

Четврт-финале (9 февруари 2012)[уреди | уреди извор]

[15][16]

Нацртај Уметник Песна 1 (оригинални уметници) Нацртај Песна 2 (оригинални уметници) Резултат
1 Katja Petri " Сите што сакавте " ( Мишел Филијала ) 6 " Остани " ( боли ) 5-ти
2 Ornella de Santis " Јас ќе бидам таму " ( The Jackson Five ) 7 " Љубовта на начинот на кој си лежиш (втор дел) " ( Ријана ) 3rd
3 Шели Филипс " Не можам да ги земам моите очи " ( Лорен Хил ) 8 "Имајте сè" ( Џереми Кеј ) 4-ти
4 Јана Герке " Кој знае " ( Пинк ) 9 " Зборувајќи со Месечината ( Бруно Марс ) 2-ри
5 Roman Lob " Ти ми дадеш нешто " ( Џејмс Морисон ) 10 "Ден по ден" (сопствен состав) 1

Полуфинале (13 февруари 2012)[уреди | уреди извор]

[17][18]

Нацртај Уметник Песна 1 (оригинални уметници) Резултат Нацртај Песна 2 (оригинални уметници) Резултат
1 Шели Филипс "Das Astronautenlied" (сопствен состав) 4-ти - Не работеше

</br> " Не можам да те извадам од мојата глава " ( Кајли Миног )

-
2 Ornella de Santis "Eu Vou Ser Mais Eu" (сопствен состав) 3rd 5 " Ако не те земам " ( Алиша Кис ) 2-ри
3 Јана Герке " Ролинг во длабока " ( Адел ) 2-ри 6 " Облакодер " ( Деми Ловато ) 3rd
4 Roman Lob " Лош ден " ( Даниел Паутер ) 1 7 " Користете некој " ( Кралевите на Леон ) 1

Финале (16 февруари 2012)[уреди | уреди извор]

[19][20]

Нацртај Уметник Песна (оригинални уметници) Текстописци (и) Телевизија Резултат
1 Roman Lob "Конфликт" Мартин Мулхолланд [21] 6.5% 6th
2 Ornella de Santis "Тивко" Алекс Герингас, Лиз Видал, Гај Рош [22] 70% 2nd
3 Roman Lob "Сам" Гери Го, Емануел Кириако [21] 16,7% 4th
4 Ornella de Santis "Сам" Гери Го, Емануел Кириако [22] 17,6% 3rd
5 Roman Lob "Да бидат мирни" Стив Робсон, Џејми Куллум, Вејн Хектор [21] 76,8% 1st
6 Ornella de Santis "Да бидат мирни" Стив Робсон, Џејми Куллум, Вејн Хектор [22] 12,4% 5th
Суперфинале
Нацртај Уметник Песна Текстописци (и) Телевизија Резултат
1 Ornella de Santis "Тивко" Алекс Герингас, Лиз Видал, Гај Рош 49,3% Финалист
2 Roman Lob " Постојано сè уште " Стив Робсон, Џејми Кулум, Вејн Хектор 50,7% Победник

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Како член на Биг Пет, Германија автоматски се квалификуваше за финалето, што се одржа на 26 мај. Роман Лоб доби вкупно 110 бода и заврши на осмото место.

Сплит резултати[уреди | уреди извор]

 • Во финалето Германија освои 8 место со 110 бода: јавноста ја додели Германија на 6 место со 125 бода и жирито му додели 10 место со 98 бода.[23]

Бодови доделени на Германија[уреди | уреди извор]

Бодови доделени на Германија (Финале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода
5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 точка

Бодови доделени од Германија[уреди | уреди извор]

Semi final 2[уреди | уреди извор]

12 points Шведска SWE
10 points Србија SRB
8 points Холандија NED
7 points Естонија EST
6 points Турција TUR
5 points Босна и Херцеговина BIH
4 points Словенија SLO
3 points Португалија POR
2 points Бугарија BUL
1 point Хрватска CRO

Final[уреди | уреди извор]

12 points Шведска SWE
10 points Србија SRB
8 points Турција TUR
7 points Русија RUS
6 points Албанија ALB
5 points Данска DEN
4 points Естонија EST
3 points Исланд ISL
2 points Италија ITA
1 point Грција GRE

Бодови на жирито доделени од Германија[уреди | уреди извор]

Semi-final 2[уреди | уреди извор]

Jury points awarded in second semi-final:

12 points Шведска Sweden
10 points Естонија Estonia
8 points Словенија Slovenia
7 points Србија Serbia
6 points Холандија Netherlands
5 points Босна и Херцеговина Bosnia and Herzegovina
4 points Словачка Slovakia
3 points Хрватска Croatia
2 points Малта Malta
1 point Португалија Portugal

Final[уреди | уреди извор]

Jury points awarded in the final:

12 points Шведска Sweden
10 points Естонија Estonia
8 points Исланд Iceland
7 points Данска Denmark
6 points Албанија Albania
5 points Србија Serbia
4 points Босна и Херцеговина Bosnia and Herzegovina
3 points Шпанија Spain
2 points Италија Italy
1 point Ирска Ireland

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Simon Storvik-Green. „Germany starts the search for its star for Baku“. European Broadcasting Union. Посетено на 27 July 2011.
 2. „Eurovision Song Contest 2012 Grand Final“. Eurovision.tv. Архивирано од изворникот на 2013-01-22.
 3. Brey, Marco (16 February 2012). „Roman Lob for Germany with "Standing Still".
 4. Kirsch, Jürgen (15 June 2011). „Auch 2012: ARD und Raab suchen "ESC"-Kandidat“. quotenmeter.de. Посетено на 15 June 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. "Unser Star für Baku": Thomas D neuer Jury-Präsident“. Eurovision.de. 2011-06-15. Архивирано од изворникот на 2011-06-16. Посетено на 2011-06-15. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 6. Niemeier, Timo (2011-05-23). „Stefan Raab beim "ESC": Eine Erfolgsgeschichte geht zu Ende“. Quotenmeter.de. Посетено на 2011-06-15. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 7. Schering, Sidney (2012-01-09). „So läuft "Unser Star für Baku" ab“. Quotenmeter.de. Посетено на 2012-01-09. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 8. Luke G. „Germany: First five "Unser Star Für Baku" participants eliminated“. ESCDaily.com. Архивирано од изворникот на 2021-02-20. Посетено на 26 January 2012.
 9. Luke G. „Germany: Next five "Unser Star Für Baku" participants eliminated“. ESCDaily.com. Посетено на 26 January 2012.
 10. Toronidis, Theofilos. „Germany: Next two "Unser Star Für Baku" participants eliminated“. ESCDaily.com. Архивирано од изворникот на 2021-07-31. Посетено на 26 January 2012.
 11. Teuber, Verena. „4th heat of Unser Star für Baku - two more acts eliminated“. Eurovisionary.com. Посетено на 7 February 2012.
 12. Nuhiu, Rinor. „Germany: Next two "Unser Stars" eliminated“. ESCDaily.com. Архивирано од изворникот на 2020-12-09. Посетено на 7 February 2012.
 13. Teuber, Verena. „Unser Star für Baku - line up for the quarter final completed“. Eurovisionary.com. Посетено на 7 February 2012.
 14. Toronidis, Theofilos. „Germany: Results of Heat five!“. ESCDaily.com. Архивирано од изворникот на 2021-01-26. Посетено на 7 February 2012.
 15. Teuber, Verena. „Quarterfinal of Unser Star für Baku: one more artist eliminated - four candidates left“. Eurovisionary.com. Посетено на 11 February 2012.
 16. Toronidis, Theofilos. „Germany: Results of Heat six!“. ESCDaily.com. Архивирано од изворникот на 2021-04-14. Посетено на 11 February 2012.
 17. Teuber, Verena. „Semifinal of Unser Star für Baku: Roman Lob and Ornella de Santis voted to the final“. Eurovisionary.com. Посетено на 16 February 2012.
 18. Klier, Marcos. „Live: Semi final in Germany“. ESCToday.com. Посетено на 16 February 2012.
 19. Teuber, Verena. „Roman Lob is Germany's star for Baku“. Eurovisionary.com. Посетено на 16 February 2012.
 20. Klier, Marcos. „Live: National final in Germany“. ESCToday.com. Посетено на 16 February 2012.
 21. 21,0 21,1 21,2 „Roman Lob“. eurovision.de. Das Erste. Посетено на 17 February 2012.
 22. 22,0 22,1 22,2 „Ornella de Santis“. eurovision.de. Das Erste. Посетено на 17 February 2012.
 23. Siim, Jarmo (18 June 2012). „Eurovision 2012 split jury-televote results revealed“. Eurovision.tv.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]