Германија на Евровизија 1960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Германија била преставувана од Вин Хуп со песната " Bonne nuit ma chérie ", на натпреварот за песна на Евровизија во 1960 година, кој се одржал на 29 март во Лондон . "Bonne nuit ma chérie" била избрана на германското финале кое се одржало на 6-ти февруари. Песната била испеана на германски јазик и покрај тоа што нејзиниот наслов е на француски јазик.

На Евровизија[уреди | уреди извор]

На финалниот настан Вин Хуп настапил единаесети по ред, по Холандија и пред Италија . Во 1960 година не постоеја конкретни правила во однос на должината на песната, иако упатствата на Европската радиодифузна унија сугерирале дека идеалните песни требало да бидат не подолги од 3 минути и 30 секунди. Германија била само една од неколкуте држави кои го игнорирале советот, бидејќи нивната песна "Bonne Nuit, Ma Chérie!" траела вкупно 4 минути 10 секунди. На крајот на гласањето "Bonne Nuit, Ma Chérie!" добила 11 поени, со што Германија завршила на четвртото место (заедно со Норвешка ) од вкупно 13 настапи. Германското жири му доделило 7 од своите 10 поени на Монако . [1]

Гласање[уреди | уреди извор]

Секоја држава имала жири од десет луѓе. Секој член на жирито требало да даде еден поен на неговата или нејзината омилена песна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • ESC History - Germany 1960