Германија на Евровизија 1958

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Германија била преставувана од Маргот Хиелшер со песната " Für zwei Groschen Musik " на конкурсот за песна на Евровизија во 1958 година, што се одржал на 12 март во Хилверсум, Холандија . "Für zwei Groschen Musik" била избрана на германскиот национален натпревар кој се одржал на 20 јануари. Ова бил втор последователен настап на Евровизија за Хиелшер за Германија.

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Ноќта на финалето Хиелшер настапила осма во ред, по Белгија и пред Австрија . Перформансот на Хиелшер во 1957 година, кога таа пеела во телефонски приемник, се смета за прв перформанс што воведува елемент на визуелна изведба во Евровизија, а таа истото тоа го прави и во 1958 година, појавувајќи се на сцената облечена во тиара и појас. На крајот од гласањето "Für zwei Groschen Musik" добила 5 поени и со тоа Германија завршила на седмото место од вкупно десет учесници. Германското жири 5 од можни 10 поени ги доделила на Белгија. [1]

Гласање[уреди | уреди извор]

Секоја држава имала жири составено од десет луѓе. Секој член на жирито требало да даде по еден поен на неговата или нејзината омилена песна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • ESC History - Germany 1958