Гери Камија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гери Камија
Роден(а)1953 (воз. 69–70 г.)
Оукленд, Калифорнија, Соединетите Држави
НационалностСоединетодржавец
Алма матерУниверзитет Калифорнија (Беркли)
ЗанимањеКолумнист, туристички водич, деловен човек

Гери Камија (роден 1953 година) ― новинар од Соединетите Држави, кој го основал Salon.com и сега пишува за Salon.com и San Francisco Chronicle за кои придонесува за колумната „Портали на минатото“.[1]

Камија студирал на Универзитетот Калифорнија, Беркли, и живее во Сан Франциско од 1971 година. Тој има напишано написи во списанија за историјата на градот, кои ги истражувал додека работел како новинар и таксист, и организира свои обиколки низ градот. Тој има напишано три книги, „Студен сив град на љубовта“, „Духовите на Сан Франциско“ и „Витез во сенка“.[2][3] Тој бил извршен уредник на San Francisco Magazine.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Salon“. Посетено на 2 јануари 2022.
  2. „GaryKamiya.com“./about-me
  3. „Huffington Post“. Посетено на 2 јануари 2022.
  4. „Muckrack“. Посетено на 2 јануари 2022.