Герд Хегнел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герд Хегнел

Герд Ане Терезе Хегнел (роден на 25 јуни 1935 година во Хелсингборг, Шведска)[1] е шведска глумица. Претходно била мажена за Пер Оскарсон. Таа ја добила „Стипендијата Карл Шкермарк“ на Шведската академија во 1992 година. Хенег се школувала во театарско училиште во Градскиот театар во Гетеборг 1953 – 56 година. Долги години била ангажирана во Фолктетерн во Гетеборг, каде што дала многу убави презентации на улоги, меѓу кои Сос од крцкав леб и батлер на Магнус Нилсон во 1988 година и „Богатите деца играат најдобро“ на Карин Манхајмер во 1995 година (и во 1997 година, а потоа во филмот со истото име).

После тоа завршила во Фолктетерн, таа играла убави жени во претстави во приватни театри во Стокхолм, меѓу нив „Две во едно“ во Чинатетерн во 1998 година и мјузиклот „Пеејќи на дождот“ на Оскарстетерн во 2006 година. Друга популарна појава била во претставата на Стафан Гете, „Брилијантна мизерија“, во Кралскиот драмски театар .

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2010 година - Илјадници пати посилно
 • 2003 година - Солбекен: Авд. Е (ТВ)
 • 2002 година - Бродската компанија (ТВ)
 • 2002 година - Суксес
 • 2001 година - Познат од ТВ
 • 2000 година - Како и да е, тој е проклето мртов
 • 1998 година - Кога рингишпилите спијат (ТВ)
 • 1996 година - Кале Бломквист - Главниот детектив живее опасно
 • 1996 година - Божиќен говорник
 • 1995 година - Еден во милион
 • 1991 година - Се бараше
 • 1990 година - Еба и Дидрик (ТВ)
 • 1990 година - Курт Олсон - филмот за мојот живот како себе
 • 1984 година - Планината на задниот дел од Месечината
 • 1982 година - Полицијата која одби да одговори (ТВ)
 • 1955 година - Љубов на турнеја

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sök personer“. Birthday.se. Посетено на 2012-07-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]