Прејди на содржината

Герго Киш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герго Киш
Лични информации
Националност Унгарија
Роден на19 јануари 1988(1988-01-19)(36 г.)
Роден воТаполка, Веспрем, Унгарија
Висина1.83 m
Тежина72 кг
Спорт
ДисциплиниСлободно и мешано
КлубRája 94 Úszóklub

Герго Киш (19 јануари 1988) [1] е унгарски пливач кој плива слободен стил .

Кариера[уреди | уреди извор]

Кис учествувал на Летните олимписки игри 2004 1500м слободно, кој се рангирал на 23 место во групата.[2] На Европското јуниорско првенство за пливање во 2006 година го освоил златниот медал во поединечно мешан стил на 400 метри поставувајќи рекорд од 4: 16,82,[3] освоил сребрен медал на 200 метри делфин и заврши на 4-ти во 1500 метри слободен стил.

На Европското пливачко првенство во 2007 година завршил трет во 400 метри слободно [4] и освоил сребро во 1500 метри слободно.[5]

Во 2008 година на Европското првенство тој освоил златен медал за 800 метри слободен стил што се одржал за првпат. Тој освоил бронзен медал на Европското првенство во водство во 400 метри слободно и станал четврти во 800 метри слободен стил.

На Светското првенство во Шангај во 2011 година , Киш направи историја со тоа што стана првиот унгарски човек кој освоил медал во слободен стил на Светското првенство во водени спортовис, бронза во 800 м.

На Летните олимписки игри 2012 , тој се натпреварувална 400 и 1500 метри слободен стил и бил дел од унгарската штафета на 4 х 100 м и слободни тимови од 4 х 200 метри. Тој завршил на 6-тото место во 400 метри во финалето, 19-тото место во 1500 метри, екипата на 4 х 100 метри дојде на 14-то, а екипата на 4 х 200 метри беше осма во финалето.

На Летните олимписки игри 2016 , тој се натпреварувал во 400 метри слободен стил и 4 х 200 м слободен стил.[6][7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Gergő Kis“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 19 October 2012. Посетено на 4 August 2011.
  2. „Men's 1500m freestyle results“. BBC News. 12 August 2004.
  3. „Главна страница на Европското јуниорско првенство за пливање 2006“. Архивирано од изворникот на 2008-01-01. Посетено на 2019-02-05.
  4. Вкупно пласман во 400 метри машки слободен стил
  5. Вкупен ранг во 1500 метри машки слободен стил
  6. „Men's 400m Freestyle“. 2016-08-06. Архивирано од изворникот на 2016-08-06. Посетено на 2017-06-23.
  7. „Men's 4 x 200m Freestyle Relay“. 2016-08-26. Архивирано од изворникот на 2016-08-26. Посетено на 2017-06-23.