Прејди на содржината

Герге Олах

Од Википедија — слободната енциклопедија

Герге Олах (роден на 24 ноември 1988 година) е унгарски пејач најзначаен по освојувањето на третата сезона на X-Фактор. Тој е роднина на Џиџи Радикс.

Герге Олах, учесник на Дал 2019

Кариера за личен живот и музика[уреди | уреди извор]

Пред да учествува во Х-Фактор, работел во јавниот сектор. Првпат дошол во третата сезона.

Дал[уреди | уреди извор]

На крајот на 2014 година, Олах бол избрана да учествува на "Дал 2015" , национална селекција на Унгарија за песна на Евровизија 2015. [1] Песната стигнала до полуфиналето пред да биде отстранета.

Во декември 2015 година, тој бил најавен како еден од учесниците на „Дал 2016“ . Тој повторно се обидел да ја претставува Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија . [2] Тој стигнал до финалето, а потоа и на суперфиналето, но не бил избран; таа чест ќе оди кај Фреди .

Олах, исто така, се натпреварувал во Дал 2017 како дел од групата Рома Соул. Тие биле елиминирани во полуфиналето. [3]

Олах во моментов се натпреварува во Дал 2019 . [4]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Година Песна Највисок ранг Албум
VIVA табела [5] Класа 40 Избор на уредници на МАХАЗ MAHASZ Rádiós Top 40 MAHASZ Dance Top 40 MAHASZ Единствен (песна) Топ 10 200 евра

Албум

2013 Törj Ki a csendből, Érted élek Érted élek
2014 Лешек на Дал (со Тибор Кочиш , Дора Даникис и Чаба Вастаг ), А тикер
Вкупно
1. Ранг броеви
Топ 10 вклучени
Топ 40 вклучени

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hungary: MTVA presented the last 10 acts for A Dal 2015“. 12 December 2014.
  2. „Hungary: Participants of A Dal 2016 announced - Eurovision Song Contest Lisbon 2018“. www.eurovision.tv.
  3. „Radics Gigi nyerte A Dal utolsó válogatóját“. hirado.hu. 2017-02-04. Посетено на 2016-02-07.
  4. „Hungary presents their top 30 for 'A Dal' 2019“. eurovision.tv. 2018-12-03. Посетено на 2019-01-19.
  5. „Főoldal“.