Гергеј Даниелфи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гергеј Даниелфи
Основни податоци
Занимање/њапејач
Инструмент(и)вокал
Години активност2012 – денес

Гергеј Даниелфи (22 јуни 1997) е унгарски пејач и изведувач, најзначаен за учество во Дал 2018 и учество во шестата сезона на Икс-фактор.

Кариера[уреди | уреди извор]

Данифели играл кошарка во детството. Кога имал осум години, тој играл со „Зицер Тајгерс“ и бил атлетичар во спортското училиште во Дебрецен.

По завршувањето на основното образование, продолжил со студиите во гимназијата Ади Ендре во Дебрецен, каде што почнал да се фокусира повеќе на уметноста. Конечно, почнал да глуми во петто одделение на гимназијата. Тој дебитирал на „Мегастар“ на ТВ2. Покрај пеењето и кошарката, научил да свири на гитара, пијано, саксофон и кларинет.

Во 2013 година, тој се обидел да учествува во Икс-фактор на РТЛ Клуб, но не успеал да се појави во живо. Во 2016 година, тој се обидел повторно, каде што конечно завршил на деветтото место. Од септември 2017 година, е студент на Факултетот за уметности на Универзитетот во Капошвар.

На 6 декември 2017 година, било објавено дека Даниелфи ќе се натпреварува во Дал 2018, унгарскиот национален процес за избор на натпреварот за песна на Евровизија 2018 во Лисабон, Португалија. Прво, на 27 јануари 2018 година, каде што освоил прво место со AWS и отиде во полуфиналето. На 10 февруари 2018 година, од првиот полуфинален натпревар, тој постигнал 47 бода и го освоил полуфиналето и се натпреварувал во финалето на концертот. Тој го освоил гласот на жирито во финалето, но AWS го освои Дал.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Дал откритие на годината (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]