Герасим Јордански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Герасим Јордански
Икона на Св. Герасим Јордански, која прикажува како скротува лав.
Игумен, монах, аскет
Роден(а) Ран 5 век, Ликија, Римска Империја
Починал(а) 475, Манастир „Св. Герасим Јордански“, Палестина Прва, Римска Империја
Почитуван(а) во Римокатоличка црква; православна црква
Слава 5 март (римокатоличка црква); 4 март (православна црква).
Обележја Скротување на лав

Герасим Јордански (грчки: Γεράσιμος Ἰορδανίτης, Игумен Герасим, Светиот праведен отец Герасим Јордански) ― христијански светец, монах и игумен од 5 век од новата ера.

Животопис[уреди | уреди извор]

Герасим е роден во богато семејство во римската провинција Ликија,[1][2] јужниот дел на Мала Азија, но го оставил семејното богатство и световните работи за да се замонаши. Тој заминал во областа Тебаид во египетската пустина, подоцна повторно се враќа во својата родна Ликија. Околу средината на 5 век Свети Герасим отишол во Палестина и се населил во пустината во близина на реката Јордан. Таму основал манастир и станал познат по својот праведен живот на аскетство и молитва.[1] Се смета дека присуствувал на Четвртиот вселенски собор во Халкедон во 451 година.

Приказната за Герасим и лавот, кога светецот го скротил животното отстранувајќи му трн од шепата и го научил на послушност, стана широко позната во христијанскиот свет.[3] Зачувана е напоредна приказна за Свети Јероним, но, како што се тврди, приказната за Јероним може да потекнува од мешањето со подвизите на Герасим, бидејќи Јероним на подоцнежниот латински е Геронимус.[4]

Свети Герасим Јордански се упокоил во 475 година (или, според други извори, 451 година). Неговиот празник е славен на 4 март од православната црква и на 5 март од римокатоличката црква.[5]

Манастир „Св. Герасим Јордански“[уреди | уреди извор]

Православниот манастир Деир Хајла во близина на Ерихон го одбележува споменот на Свети Герасим, чија лавра била во близина.[6] Историјата на манастирот е исто така поврзана со друг христијански наратив. Се вели дека Светото семејство нашло засолниште во една пештера овде за време на нивното бегство од Ирод Велики. На местото каде што се верува дека Светото семејство ја поминало ноќта била изградена подземна капела.

Химни[уреди | уреди извор]

  • Тропар - Тон 1

Жител на пустината и ангел во телото, / ти се покажа чудотворец, богоносен отец наш Герасим. / Небесни дарови примивте со пост, бдение и молитва: / исцелувајќи ги болните и душите на оние што ве привлекува кон вас. / Слава на Оној што ти даде сила! / Слава на Оној што ти подари круна! / Слава на Оној Кој преку тебе на сите им дава исцеление!

  • Кондак - Тон 4

Татко, си изгорел со небесна љубов, / ја претпочиташ суровоста на пустината Јордан пред сите задоволства на светот. / Затоа, до смрт ти служеше див ѕвер; умре во послушание / во тага на твојот гроб. / Така Бог те прослави, / и кога ќе Му се молиш / спомни нè, оче Герасим.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Saint Gerasimus, from the Russian Lives of the Saints based on the Menologion of St. Dimitry of Rostov, Orthodox Church in America.
  2. Gerasimus near the Jordan, A. Mertens, "Who was a Christian in the Holy Land?" - Encyclopedia, Studium Biblicum Franciscanum, Jerusalem
  3. St. Gerasimus, The Society of Clerks Secular of Saint Basil, The Orthodox Catholic Church of the Americas, Holy Inocents Orthodox Church BBS.
  4. Hope Werness, Continuum encyclopaedia of animal symbolism in art, 2006.
  5. Saint Gerasimus, Patron Saints Index, Star Quest Production Network
  6. Israel handbook: with the Palestinian Authority areas, За Dave Winter
  7. "Venerable Gerasimus of the Jordan, Orthodox Church in America"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]