Герард де Нуијер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герард Де Нуијер
Лични податоци
Роден на 4 април 1969 (1969-04-04) (53 г.)
Роден во Ост-Субург, Холандија
Држава  Холандија
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
RCS Oost-Souburg
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988-1998 Спарта Ротердам Спарта Ротердам 224 (12)
1998-2002 Херенвен Херенвен 117 (17)
2002-2004 Фејенорд Фејенорд 22 (0)
2004-2006 Дордрехт Дордрехт 58 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Герард де Нуијер (роден на 4 април 1969 во Ост-Субург, Зеланд) — поранешен холандски фудбалер, дефанзивец.

Тој е брат близнак на напаѓачот Денис де Нуијер, кој исто така играл професионално фудбал во текот на доцните 1980-ти и 1990-тите.

Кариера[уреди | уреди извор]

настапувал како Де Нуијер одбранбен играч за тимот на Спарта Ротердам од 1988–1998 година, за Херенвен од 1998–2003 година, за Фејенорд од 2003–200) и за Дордрехт од 2004–2005 година. Неговиот син Бредли де Нуијер е исто така професионален фудбалер.

Наводи[уреди | уреди извор]