Герамидница (Трново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Герамидница
Герамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Герамидница
Герамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389°СГШ 21.25000°ИГД / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389°СГШ 21.25000°ИГД / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Име Герамидница
Место Трново
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Герамидница — археолошки локалитет во битолското село Трново. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на источната периферија на селото, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069