Прејди на содржината

Георги Мартињук

Од Википедија — слободната енциклопедија

Георги Јаковлевич Мартињук се родил на 3 март 1940 година, а починал на 13 февруари 2014 година. Тој бил руски филмски и театарски глумец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој се родил во Оренбург во 1940 година и дипломирал на Руската академија за театарска уметност во 1962 година. Во 2003 година го именувале за Народен уметник на Русија .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој бил во брак со глумицата Валентина Маркова сè до неговата смрт. Починал на 3 февруари 2014 година во Москва по долго боледување на 73-годишна возраст.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1963 година На твојот праг Ранени в поезде
1964 година Тишина Константин Корабелников
1965 година Снежната бура Бурмин
1965 година Имаше еден стар пар Валентин - зијат
1966 година Гибел Ескадри
1968 година Штитот и мечот Алексеј Зубов / Алоис Хаген ТВ мини-серија
1970 година Умејете ли ви жит? Савелиј
1971-2003 година Истрага спроведена од ЗнаТоКи Мајор Павел Замнански / Замнански
1972 година Зорите тука се тивки Лужин, градоначалник
1977 година Град со утра до полноќ Сергеј Филипович
1986 година Првиот коњ
1995 година Ситници на животот ТВ серии

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Notice of death of Georgy Martyniuk; accessed 25 February 2014. (руски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]