Георгиј Хозевит

Од Википедија — слободната енциклопедија

Георгиј Хозевит е христијански светец.

се подвизувал во 7 век во хозевитскиот манастир, на патот од Ерусалим за Ерихон каде што порано се подвизувал преп. Јован Хозевит[1]..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 9