Георгиос Лјолјас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Георгиос Лjолјас
Роден ?
Починал ?

Георгиос Лјолјас[1] (грчки: Γεώργιος Λιόλιας) е андартски капетан и учесник во Борбата за Македонија.

Биографија[уреди | уреди извор]

Георгиос Лjолјас е роден во Долно Врбени, тогаш во Османлиското Царство. Со засилувањето на грчката воружена пропаганда во Македонија сед ставил на страната на грчката кауза и формирал сопствена чета составена од локоални лица кој биле под влијание на грчката пропаганда.

Со оваа чета во периодот меѓу 1903 и 1912 година ги обиколувал Корештата и Леринското поле водејќи борба со четите на Македонската револуционерна организација. Со својата дејност го помагал Георгиос Цондос.[2][3].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Не е познато неговото презиме, Лjолјас е псевдоним.
  2. "Ημερολόγιο Βάρδα 1904-1907", επιμέλεια Γ. Πετσίβα, τόμος Β΄, σελ. 1032
  3. "Αφανείς, Γηγενείς Μακεδονομάχοι", επιστημονική επιμέλεια: Ιωάννης Σ. Κολιόπουλος, Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών, εκδόσεις University Studio Press, 2008