Генциобиоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Генциобиоза[1]
Gentiobiose
Назнаки
554-91-6 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:28066 X mark.svgН
ChemSpider 390156 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 441422
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.768 g/mL
Точка на топење
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Генциобиозата е дисахарид изграден од две единици на D-глукоза поврзани со β(1->6) врска. Претставува бела кристална супстанца растворлива во вода или топол метанол. Генциобиозата е инкорпорирана во структурата на кроцинот, хемиското соединение кое ја дава бојата на шафранот. Претставува производ на карамелизацијата на глукозата. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шаблон:Merck11th
  2. Sugisawa, Hirqshi; Edo, Hiroshi. The Thermal Degradation of Sugars I. Thermal Polymerization of Glucose. „Journal of Food Science“ том  31 (4): 561. doi:10.1111/j.1365-2621.1966.tb01905.x.