Гентофтско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гентофтско Езеро
Гентофтското Езеро гледано од север
ПодрачјеГентофте, Копенхаген
Координати55°44′46″N 12°32′8″E / 55.74611° СГШ; 12.53556° ИГД / 55.74611; 12.53556Координати: 55°44′46″N 12°32′8″E / 55.74611° СГШ; 12.53556° ИГД / 55.74611; 12.53556
Површина&100000000000036730000000,3673 км2

Гентофтското Езеро (дански: Gentofte Sø) - езеро во Гентофте во северните предградија на Копенхаген, Данска. Има површина од 36,73 хектари. Мочуриштето Бробек Мосе се спојува со езерото на северозапад.

Историја[уреди | уреди извор]

Детали на карта што ги прикажува Гентофското Езеро и селата Вангеде и Гентофте

Првичниот Гентофте се наоѓал на езерото.[1] Александар Мичел, шкотски доселеник, основал фабрика за трикотажа кај езерото во 1795 година.[2] Езерото се користело во водоснабдувањето на Копенхаген до 1959 година.[3]

Наоѓалиште[уреди | уреди извор]

Маалото кај Мичелстреде се остатоци од таканаречениот Бондеби. Најстарата од куќите е од 1728 година. Жолтите згради сместени најблиску до езерото се остатоци од фабриката за чорапи на Мичел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gentofte Lake“. kobenhavnergron.dk. Архивирано од изворникот на 2021-04-22. Посетено на 19 април 2021.
  2. „Gentofte Sø“. Gentofte Kommune. Посетено на 19 април 2021.
  3. „Brobæk Mose“ (дански). Danmarks Naturfredningsforening. Посетено на 19 април 2021.