Генетски изменета храна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Генетика и храна

Генетски изменета храна (ГМ храна, или биотехнолошка храна) е храна произведена од генетски изменетиот организам.