Гемуњо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гемуњо
Парохиска црква Света Марија Магдалена во Гемуњо
Парохиска црква Света Марија Магдалена во Гемуњо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаГемуњо
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно155[1]
 • Густина11,3/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Гемуњо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°35′N 4°47′W / 40.583° СГШ; 4.783° ЗГД / 40.583; -4.783