Прејди на содржината

Гелин мост

Координати: 40°40′50.1″N 21°50′22.1″E / 40.680583° СГШ; 21.839472° ИГД / 40.680583; 21.839472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гелин мост
Γκελιν Μοστ
Координати40°40′50.1″N 21°50′22.1″E / 40.680583° СГШ; 21.839472° ИГД / 40.680583; 21.839472
МестоКатраница, Кајларско, Егејска Македонија
Особености
Материјалкамен
Историја
Завршенсреден век
Местоположба
Карта

Гелин мост (грчки: Γκελιν Μοστ, Γκέλιμος) — средновековен камен мост кај селото Катраница, Кајларско, Егејска Македонија. Сместен е меѓу урнатините на тврдината Град, на пат кој води за селото Долно Граматиково.

Според преданието, мостот е наречен по девојчето по име Гела, ќерка на турскиот сопственик на селото, кое минувајќи по мостот се наведнала да погледне во водата, но загубила рамнотежа и се удавила во неа.[1][2]

  1. „Πύργοι“. Χάρτης της Ελλάδος. Архивирано од изворникот на 2003-11-26. Посетено на 2 јануари 2015.
  2. „Φωτογραφίες από τους Πύργους Κοζάνης“. Το περιπλανόμενο τουατάρα. Архивирано од изворникот на 2014-12-30. Посетено на 2 јануари 2015.