Гелепу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гелепу
དགེ་ལེགས་ཕུ་
Пошта во Галепу
Пошта во Галепу
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Bhutan" does not existМестоположба во Бутан.
Координати: 26°51′N 90°30′E / 26.850° СГШ; 90.500° ИГД / 26.850; 90.500Координати: 26°51′N 90°30′E / 26.850° СГШ; 90.500° ИГД / 26.850; 90.500
Држава Бутан
ОкрузиСарпанг
Население (2005)
 • Вкупно9,199
Часовен појасBTT (UTC+6)

Гелепу (ѕонгка:དགེ་ལེགས་ཕུ / dge-legs-phu) или познат како Гелјепуг — град во Бутан во округот Сарпанг.[1] Градот се наоѓа во близина на границата со Индија, на околу 30 километри источно од Сарпанг[2], и има население од 9,199 жители според пописот од 2005.[3]. Гелепу бил избран за место каде ќе се градел вториот меѓународен бутански аеродром.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. National Geospatial Intelligence Agency
  2. „Gelephu Structural Plan: Foreword“. Gelephu Structural Plan. Архивирано од изворникот на 2010-03-13. Посетено на 2010-10-11.
  3. „Bhutan: largest cities and towns and statistics of their population“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2008-09-26. Посетено на 2008-07-11.
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Paro_Airport“. Надворешна врска во |title= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]