Џела

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гела)
Прејди на: содржини, барај

Џела (италијански и ломбардски: Gela) е еден од најголемите градови на Сицилија. Градот се наоѓа на околу 84 км оддалеченост од градот Калтанизета, на Средоземното Море. Има повеќе жители отколку главниот град на покраината.

Џела е важен индустриски пристанишен град. Еден од главните индустриски капацитети во градот е рафинеријата за нафта.