Геза Чапо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свидро и Часо (р.) (1971)

Геза Чапо (роден на 29 декември 1950 година) е унгарски натпреварувач во кану кој се натпреваруваше во 1970-ти години. Се натпреваруваше на две Летни олимписки игри, освои две медали на настан К-1 1000 м со сребро во 1976 и бронза во 1972 година .

Чапо, исто така, освои 11 медали на Светското првенство во брзо кајакарење на МКФ со шест златни места (К-1 500 м: 1973 , 1975 ; К-1 1000 м: 1973, 1974 ; К-1 4 х 500 м: 1971 , К-2 10000 1973, К-1 4 х 500 м: 1973) и три бронзи (К-1 4 х 500 м: 1970 , К-2 500 м: 1977 , К -4 1000 м: 1971).

Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1973 година, откако освои три златни медали на светските првенства.