Гегхардски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Гегхардски манастир
Գեղարդ
*
Светско наследство на УНЕСКО

Geghard lion cross reliefs-IMG 2562.JPG
Држава  Ерменија
Тип
Критериуми ii
Навод 960
Регион** Europe and North America
Координати 40°09′32″ СГШ 44°47′48″ ИГД / 40.158889, 44.796667
Записно минато
Запис 2000  (24th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.

Гегхардскит манастир (ерменски:Գեղարդ) е манастир кој се наоѓа во провинцијата Котајк во Ерменија. Манастирот официјално од 2000 година била вклучена во списокот на УНЕСКО.

Манастирот бил основан во 4 век од Грегорија. Основите на параклисот биле изградени во 1215 година. Манастирот во почетокот го носел името Ајриванк, кој во превод значи “манастир на пештерата“. Денешното име, Герхардаванк во превод значи “манастир на копјето“, а името му доаѓа од копјето со кое бил повреден Исус Христос при распнувањето на крст. Истото копје било доведено во Ерменија од страна на апостол Јуда Тадеус, заедно со уште многу друѓи реликви.