Гевгелиски амам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на старата состојба на Гевгелискиот амам пред неговото обновување во 2013 година

Гевгелиски амам — еден од најзачуваните објекти од отоманската архитектура во Гевгелија. Амамот е изграден во почетокот на XIX век. Амамот конечно бил обновен во 2013 година при што бил зачуван оригиналниот изглед со две куполи - една мала и една голема. Објектот сега служи како ликовна галерија во склоп на Националниот музеј. Амамот е прогласен за споменик на културата на Македонија.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Музеј Гевгелија". Посетено на 20.03.2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. "Гевгелија веб-страница" (PDF). Посетено на 20.03.2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)