Гвидобалдо да Монтефелтро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвидобалдо да Монтефелтро
Портрет од Рафаел, в. 1507
Војвода од Урбино
1-во владеење1482-1502
ПретходникФредерик Монтефелтро
НаследникЧезаре Борџија
2-ро владеење1503–1508
ПретходникЧезаре Борџија
НаследникФранческо Марија I дела Ровере
Роден(а)25 јануари 1472(1472-01-25)
Губио, Војводство од Урбино
Починал(а)Предлошка:Датумот на смрт и возраст
Фосомброн, Војводство Урбино
СопружникЕлизабет Гонзага
ДинастијаМонтефелтро
ТаткоФредерик Монтефелтро
МајкаБатиста Сфорца

Гвидобалдо (Гвидо Убалдо) да Монтефелтро (25 јануари 1472 - 10 април 1508), познат и како Гвидобалдо I, бил италијански кондотиер и војвода од Урбино од 1482 до 1508 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Федерико да Монтефелтро и неговиот син Гвидобалдо (околу 1475), од Јустус ван Гент или/и Педро Беругете

Роден во Губио, тој го наследил својот татко Фредерик Монтефелтро како војвода од Урбино во 1482 година.

Гвидобалдо се оженил со Елизабета Гонзага, сестрата на Франческо II Гонзага, маркизот од Мантуа. Гвидобалдо бил импотентен и немале деца, но Елизабета одбила да се разведе од него.

Тој се борел како еден од капетаните на папата Александар VI заедно со француските трупи на кралот Шарл VIII од Франција за време на инвазијата на последниот на јужна Италија. подоцна, тој бил ангажиран од Република Венеција против Чарлс. Во 1496 година, додека се борел за папата во близина на Брачано, Гвидобалдо бил заробен од Орсини и Вители, и бил ослободен следната година.

Гвидобалдо бил принуден да побегне од Урбино во 1502 година за да избега од војските на Чезаре Борџија, но се вратил по смртта на таткото на Чезаре Борџија, папата Александар VI, во 1503 година. Тој го посвоил за свој наследник Франческо Марија дела Ровере, детето на неговата сестра и внук на папата Јулиј II, со што го обединил сењиорот на Сенигалија со Урбино. Тој му помогнал на папата Јулиј II во повторното освојување на Ромања. Сојузот со понтифот до крајот на неговиот живот го обезбедил војводата од Урбино од посегнување на неговиот имот.

Судот на Урбино во тоа време бил еден од најпрефинетите и најелегантните во Италија. Таму се среќавале многу писмени луѓе. Итало-англискиот историчар Полидор Вергил можеби работел во служба на Гвидобалдо и Елизабета, како и на Балдасаре Кастиљоне, авторот на книгата Книгата на дворецот, која го опишува дворот на Урбино. Гвидобалдо да Монтефелтро е познат не само како командант и политичар, туку и како филантроп. За време на неговото владеење, во Урбино е основан универзитет, кој постои и денес.

Страдајќи од гихт, Гвидобалдо починал во Фосомброне на 36-годишна возраст, а го наследил неговиот внук.