Прејди на содржината

Гвендолин Кристи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвендолин Кристи
Кристи на Сан Диего комик-кон интернешенел во 2017 година
Роден(а)28 октомври 1978(1978-10-28)(45 г.)
Вортинг, Англија
ЖивеалиштеЛондон, Англија
Занимање
  • Глумица
  • модел
Активен период2006–сè уште
Висина1.91 м

Гвендолин Кристи (родена на 28 октомври 1978 г.[1]) — англиска глумица и модел. Таа е позната по улогата на воинот Бриен од Тарт во серијата Игра на тронови и по улогата на Капетан Фазма во франшизата Војна на ѕвездите

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Улога Белешки
2007 Хирург на време Жртва Краткометражен филм
2009 Имагинариумот на Доктор Парнасус Купувач
2013 Нулта теорема Жена во реклама
2015 Игрите на гладните: Мокингџеј - втор дел Командир Лајм
2015 Војна на ѕвздите: Силата се буди Капетан Фазма
2016 Апсолутно фантастични Себеси Кратко појавување
2016 Фустанот Жената Краткометражен филм
2017 Војна на ѕвездите: Последниот џедај Капетан Фазма Постпродукција
2018 Најмрачните умови Се снима

Телевизија

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Улога Белешки
2010 Седум векови Британија Оператор Епизода: „Age of Ambition“
2012–сè уште Игра на тронови Бриен од Тарт Главна улога
2012–2013 Волшебници против вонземјани Лекси 26 епизоди
2017 Врвот на езерото Миранда Хилмарсон 6 епизоди
  1. „England and Wales Birth Index 1916–2005“. Ancestry.com. Посетено на 5 October 2014.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]