Гвајански долар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвајански долар
Податотека:GYDnotes.png Податотека:GYDcoins.png
BanknotesCoins
ISO 4217
КодGYD
Составници
Подединица
 1/100цент
Симбол$, G$ and GY$[1]
Банкноти$20, $50, $100, $500, $1000, $5000
Монети$1, $5, $10, $100
Демографија
Корисник/ци Гвајана
Издавач
Централна банкаБанка на Гвајана
 Мреж. местоbankofguyana.org.gy
Вредност
Инфлација0.8%
 ИзворThe World Factbook, 2016 est.

Гвајански долар ( знак за валута : $, G $ и GY $; ISO: GYD) е национална валута во Гвајана (поранешна Британска Гвајана ) од 29 јануари 1839 година. Првично, таа била наменета како преодна единица за олеснување на преминот од системот на валути од холандскиот гулден во систем на британската фунта. Шпанскиот долар веќе бил распространет во цела Западна Индија воопшто, и од 1839 година, единицата за шпански долар функционирала и во Британска Гвајана заедно со британските стерлинзи со стандарден курс на претворање од еден долар за секои четири шилинзи и две пени. Во 1951 година британската монета била заменета со нова децимална монета што истовремено била воведена низ сите британски територии на Источните Кариби. Кога стерлингот започнал да се амортизира во раните 70-ти години на минатиот век, свртувањето кон американскиот долар станало се попривлечно како антиинфлаторна мерка и валутната управа на Источните Кариби (чиј член била и Гвајана) го сменила во октомври 1975 година. Гвајанскиот долар е вообичаено скратен со знакот на доларот $, или алтернативно G $ за да се разликува од другите валути деноминирани во долар .

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bank of Guyana. Accessed 2011-02-25.