Југоисточни соломонски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гвадалканалски јазици)
Југоисточни соломонски јазици
Географска
распространетост:
Соломони
Класификација:австронезиски
Гранки:

  Југоисточни соломонски јазици

Југоисточните соломонски јазици — подгрупа на океанските јазици, дел од семејството на малајско-полинезиски јазици. Подгрупата има 26 јазика и се зборуваат во југоисточниот дел од Соломоните. „Базата на основни австронезиски зборови“ сосема ја потврдила веродостојноста на групата.[1] Јазиците се многу слични едни со други и јазичарите веруваат дека во скоро време тие се одделиле од еден заеднички јазик.

Класификација[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]