Гајзинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гајзинг
Место во Алтенберг
Авионски поглед кон Гајзинг
Авионски поглед кон Гајзинг
Авионски поглед кон Гајзинг
Грб на Гајзинг
Гајзинг во рамките на Германија
Гајзинг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Град Алтенберг
Основни податоци
Површина 56,07 км2
Надм. височина 666 м
Население 3.145  (31 декември 2009)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01778
Повик. бр. 035056
Портал www.geising.de
Координати 50°45′29″N 13°47′28″E / 50.75806° СГШ; 13.79111° ИГД / 50.75806; 13.79111Координати: 50°45′29″N 13°47′28″E / 50.75806° СГШ; 13.79111° ИГД / 50.75806; 13.79111

Гајзинг (германски: Geising) — општинска единица на градот Алтенберг во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Се наоѓа на Рудните Планини, близу до границата со Чешка, 13 километри северно од Теплице и 32 километри јужно од Дрезден. Од 1 јануари 2011 година е дел од градот Алтенберг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]