Гајевњики-Колоња

Координати: 51°36′N 19°1′E / 51.600° СГШ; 19.017° ИГД / 51.600; 19.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гајевњики-Колоња
село
Поглед на Гајевњики-Колоња
Гајевњики-Колоња is located in Полска
Гајевњики-Колоња
Гајевњики-Колоња
Координати: 51°36′N 19°1′E / 51.600° СГШ; 19.017° ИГД / 51.600; 19.017
Држава Полска
ВојводствоЛоѓ
РегионЗдуњска Вола
Управа
Население (approx.)160
Поштенски број98-220
Повик. бр.+48 43

Гајевњики-Колоња е село во административната област Здуњска Вола, во регионот Здуњска Вола во Лоѓското Војводство во централна Полска. Тоа се наоѓа околу 4 км од Здуњска Вола и на 38 км од Лоѓ[2]. Ова села е во близина на селото Гајевњики. Од 1975 до 1998 година, ова село било дел од Шерачкото Војводство. Вкупното население на селото изнесува 160 жители.[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-04-14. Посетено на 2009-08-13.
  2. „Central Statistical Office (GUS) - TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“ (полски). 2008-06-01.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-15. Посетено на 2009-08-13.

51°36′N 19°1′E / 51.600° СГШ; 19.017° ИГД / 51.600; 19.017